کاربر گرامی،
لطفا برای استفاده از تمامی امکانات سایت ثبت نام نمایید، در صورتیکه قبلا ثبت نام کرده اید، وارد سیستم شوید.
ورود به سیستم
جستجو
خبر
تبليغات
برچسب های سایت
› اطلاعات بیشتر
گفتگوی آنلاین پشتیبانی
ارتباط سریع
موضوع
ایمیل یا تلفن همراه
* پیام
خبرنامه
ایمیل
عماد سير خراسان

آرامگاه بو علی سینا همدان

تاریخچه بنای آرامگاه بو علی سینا

آنچه مسلم است در ایرانی بودن این افراد ، جای تردید نیست . در آن زمان ، زبان عربی ، زبان رایج و قابل قبول علم بوده است همچون زبان انگلیسی که امروز بسیاری از پژوهشگران کشور های مختلف دنیا که زبان مادری آنان زبان دیگری است ، کتاب های خود را به انگلیسی می نویسند . اگر زبان را در این مورد ها بخواهیم ملاک ملیت آنان قرار دهیم پس همه یا آمریکایی هستند و یا اهل انگستان . این قانومندی نیز در آن زمان در بارهی انبوهی از دانشمندان ایرانی نیز مصداق داشته است .

آرامگاه « ابو علی سینا » در همدان قرار دارد که در سال 1331 خورشیدی افتتاح شده است . البته در بخارا که زادگاه او بوده ، برای تهیه ی تندیسی از وی ، جمجمه ی این دانشمند بزرگ را نزد انسان شناس روسی « گورازیموف » فرستادند تا بر اساس شکل استخوان ها ، نیمرخی از او تهیه گردد .

بعد ها یک شخص دیگر روسی به نام « آتاسیکوف » ، در آن نیم رخ اصلاحاتی انجام داد . این تغییرات هم اکنون در مجسمه ای که توسط بانوی هنرمندی به نام « سوکولوا » ساخته شده ، اعمال گردیده و هم اکنون در بیرون از کتابخانه ی « ابو علی سینا » در « بخارا » کار گذاشته شده است .

در ایران ، در سال 1331 خورشیدی برابر با 1952 میلادی ، به مناسبت هزاره ی تولد او جشنی برگزار گردید که در آن گروهی از دانشمندان جهان شرکت داشتند . به علت آن که « ابو علی سینا » در « بخارا » به دنیا آمده و در آن جا تحصیل کرده است ، مردم کنونی این بخش که زمانی جزو قلمرو سامانیان بوده و اکنون بخشی از جمهوری ازبکستان است ـ او را ازبک و ترک می دانند .

از طرف دیگر به دلیل آن که « ابن سینا » بخشی از آثار خود را به عربی نوشته است ، نه تنها عرب زبان ها که مردم کشور های اروپایی نیز در کتاب های تاریخی خود ، کسانی همچون او ، « ابوریحان بیرونی » ، « زکریای رازی » و بسیاری دیگر را عرب می دانند .

البته آنچه مسلم است در ایرانی بودن این افراد ، جای تردید نیست . در آن زمان ، زبان عربی ، زبان رایج و قابل قبول علم بوده است همچون زبان انگلیسی که امروز بسیاری از پژوهشگران کشور های مختلف دنیا که زبان مادری آنان زبان دیگری است ، کتاب های خود را به انگلیسی می نویسند . اگر زبان را در این مورد ها بخواهیم ملاک ملیت آنان قرار دهیم پس همه یا آمریکایی هستند و یا اهل انگستان . این قانومندی نیز در آن زمان در بارهی انبوهی از دانشمندان ایرانی نیز مصداق داشته است .

« بنا بر آنچه گروهی از محققان و مورخان نوشته اند ، « ابن سینا » در همدان در گذشته و در زیر حصار آن شهر نیز دفن شده است . « البیهقی » ، « ابن خلکان » ، « ابن العبری » ، « خواند میر » و « قاضی نور الله » نیز نوشته اند که مقبره وی در همدان است .

مقبره « ابن سینا » در دره « مراد بیک » در ضلع غربی خیابان « ابو علی » همدان یعنی خیابانی که از مرکز شهر رو به جنوب و کمی مایل به غرب امتداد دارد واقع است و در کنار آن قبر « ابو سعدی دخدوک » قرار گرفته است . « ابوسعید » ، از دوستان « ابن سینا » بوده که بعد از غائله شورش سپاهیان « شمس الدولة دیلمی » ، مدت چهل روز در خانه وی پنهان بوده است . محل کنونی آرامگاه « ابن سینا » و « ابو سعید » ، در همان زمینی قرار دارد که روزگاری منزل « ابو سعید » و مدتی نیز مخیفگاه شیخ ما بوده است .

این محل در آن روزگار ، کنار شهر و پشت باروی جنوبی همدان بوده و تا اواخر قرن سیزدهم هجری چهارطاق کوچکی بر روی قبر آن دو قرار داشته است و چون چهار طاق مذکور به تدریج بر اثر فرسودگی رو به ویرانی می رفته است ، یکی از شاهزاده خانم های دانش دوست قاجار به نام « نگار خانم » دختر « شاهزاده عباس میرزا » ولیعهد « فتحعلی شاه » درصدد تجدید بنا و تعمیر آن برآمده است .

نوشته اند که « نگار خانم » نخست همسر « عبد الله خان صارم الدوله » از طایفه « حاجی لر » بوده و پس از آن به همسری « مصطفی قلی خان اعتماد السلطنه » درآمده است . به دستور این شاهزاده خانم ، به جای چهار طاق قدیم ، گنبدی از آجر ساختند و دو سنگ ، یکی روی قبر « ابن سینا » و دیگری روی قبر « ابو سعید دخدوک » نهادند . پس از درست شدن آرامگاه با شکوه جدید ، سنگ قبر های مذکور را در سرسرای آرامگاه قرار داده اند .

در شمال آرامگاه ، خانه های مسکونی و در قسمت جنوب آن ، حیاط آرامگاه قرار داشته است . کتابخانه ی آرامگاه که 649 مجلد کتاب داشته به قرائت خانهی «ابوعلی سینا» موسوم بوده است . در داخل آرامگاه ، دور دو سنگ قبر « ابوعلی » و « ابو سعید » ، نرده چوبی کوتاهی قرار داده اند .

نظر اعضاء انجمن آثار ملی ایران در مورد بنای جدید آرامگاه بوعلی بر آن بود که اصول معماری قدیم و جدید هر دو رعایت شود . با توجه بدین نکته ، در خرداد ماه سال 1324 هـ . ش طرح نقشه ی آن بین مهندسان و فارغ التحصیلان رشته معماری به مسابقه گذارده شد .

از بین طرح های متعددی که به انجمن رسید طرح پیشنهادی آقای مهندس « هوشنگ سیحون » که با نظر آقایان « آندره گدار » مدیر کل فنی موزهی باستانشناسی و مهندس « محسن فروغی » تهیه شده بود ، مورد قبول قرار گرفت و به عنوان جایزه ، اجراء ساختمان بر عهده ی او واگذار گردید .

طرح مزبور با توجه به سبک معماری قرنی که حکیم در آن می زیسته از روی یکی از قدیم ترین و عظیم ترین بناهای آن عصر یعنی « گنبد قابوس » ، که از شاهکار های معماری به شمار می رود اقتباس گردیده است . « گنبد قابوس » به موجب کتیبه ی موجود بر روی بنا ، به سال 375 شمسی برابر با 397 قمری بنا شده است و بدان جهت ، بنای آرامگاهی برای « ابن سینا » بدان سبک و شیوه از هر جهت مناسب می نموده است . جالب آن جاست که گنبد قابوس در قرن پنجم بنا شده است یعنی زمانی که قسمتی از دوران زندگانی « ابن سینا » در آن سپری شده است .

در نیمه سال (1326 هـ . ش) انجمن آثار ملی ، تصمیم به اجرای طرح ساختمان آرامگاه گرفت . در آن هنگام مهندس « سیحون » برای تکمیل مطالعات خود در پاریس به سر می برد . پس از آگاهی از تصمیم انجمن در خرداد ماه 1327 خورشیدی ، طرح های اجرایی آرامگاه را بهعنوان پایان نامه به دانشکده هنر های زیبای پاریس تقدیم کرد .

و سپس در تیر ماه همان سال ، آنها را برای اجرا به انجمن ارسال داشت . در اوائل سال 1328 بین انجمن آثار ملی ایران و شرکت ساختمان های کشور ( شرکت نسبی مهندس ابتهاج و شرکاء ) قرارداد قطعی ساختمان بسته شد و در خرداد ماه همان سال ، کار بنای ساختمان آرامگاه آغاز گردید .

پس از تخریب مقبره ی قدیم و گشودن قبر « ابوعلی سینا » و « ابو سعید » ، جمجمه و قسمتی از استخوان های ابوعلی و قسمتی از استخوان های ابو سعید که باقی مانده بود با حضور افراد معتمد و موثق ، پس از تهیه صورت جلسه ، در جعبه های مخصوص نهاده و مهر و موم شد تا پس از آماده شدن آرامگاه جدید ، مجدداً دفن گردد .

تندیس «ابوعلی سِنا» در ازبکستان

طراح بنا ، طرح خود را به نحوی پیش بینی کرده بود که هم یاد آور یکی از مقابر عصر زندگی « ابن سینا » و هم نشانه ای از تکامل فن معماری جدید باشد . این است که معمار بنا در قسمت زیرین ، روحیه ی بناهای مصر ، ایران و یونان قدیم را با تمام عظمت و جلال آنها نشان می دهد و در قسمت زبرین ، روش معماری مقبره ی « قابوس » رعایت شده است .

بدین ترتیب ، طراح ساختمان نشان داده است که « ابن سینا » یک فیلسوف و متفکر بزرگ اسلامی است که بنای افکارش بر علوم و اطلاعاتی که از ملل قدیمه رسیده ، قرار دارد . سنگ های خشنی که با ابعاد نسبتاً بزرگ در قسمت های زیرین بنا به کار رفته ، روحیه ی استحکام و قدرت را ظاهر می سازد و ظرافت آمیخته با عظمتی که در برج و پایه های آن دیده می شود ، تفاوت آن ها را با سنگ های خشن نشان می دهد .

باغچه ها و چشمه هایی که در حیاط ورودی ساختمان کارسازی شده ، نمونه ی کوچکی از باغ های معلق « بابل » همراه با طراوتی مشرق زمینانه است . زمین محوطه و زیر بنای آرامگاه جمعاً سه هزار و نود متر مربع بوده است . که اکنون به هفت هزار افزایش یافته است .

ساختمان آرامگاه در سال 1330 به پایان رسید و در بهمن ماه همان سال به نمایندگان انجمن آثار ملی تحویل گردید . در روز پنجشنبه یازدهم اردیبهشت ماه سال (1331 هــ . ش) با حضور آقایان جهانسوز فرماندار همدان ، ابطحی رئیس فرهنگ ، ایزدیار بازرس فنی ، رئیس شهربانی ، نماینده انجمن آثار ملی و برخی از روحانیان پس از معاینه و بازدید ، لاک و مهر جعبههای محتوی استخوان های « ابو علی » و « ابو سعید دخدوک » استخوان ها با دقت کامل و رعایت موازین شرع و آداب و رسوم معمول ، کفن و دفن گردید . قبر « ابو علی سینا » در سمت راست مدخل آرامگاه و در سمت چپ او ، قبر « ابوسعید دخدوک » قرار گرفته است .

در حیاط شرقی آرامگاه ، روبروی در ورودی ، در مقابل خیابان « بوعلی » ، قبر شاعر ملی ایران « ابوالقاسم عارف قزوینی » قرار داد و بر روی سکویی مربع که هر ضلع آن حدود یک متر است سنگ مرمری است که با خط نستعلیق زیب ، مطالبی با این مضمون آمده است :

« تصویری که از بن سینا در نسخه های کهن ، در کتابخانه ها وکلیساها ، در نسخه های قدیم کتاب های اروپایی و ترجمه های لاتین آثار او موجود است اصالت ندارد و بیشتر بر حدس و گمان متکی بوده است . از این رو انجمن آثار ملی تصمیم گرفت مجسمه ای از او تهیه کند . به همین دلیل لازم بود بر اساس مآخذ و مدارک موجود ، تصویری از او فراهم آید .

از این رو ، کمیسیون های متعددی از دانشمندانی که با آثار شیخ و شرح حال او آشنایی داشتند تشکیل گردید و با توجه به اطلاعاتی که دربارهی او به قلم خود وی و نیز شاگردش « ابو عبید » و همچنین نوشته ی « بیهقی » در تتمه ی « صوان الحکمة » به دست آمده است ، تصمیم گرفته شد که تصویری از او به وسیله ی پیکر تراش معتبر ، آقای « ابوالحسن صدیقی » تهیه گردد . »

استاد « صدیقی » ، در اردیبهشت ماه سال خورشیدی ، تصویری تمام چهره به قلم سیاه تهیه کرد که در بیست و یکمین جلسه هیأت مؤسسین انجمن آثار ملی ، مورد تصویب واقع گردید . قرار بر آن شد که همین تصویر ، مبنای تهیه ی مجسمه ی ابن سینا نیز قرار گیرد . سرانجام ، در دیماه 1328 خورشیدی ، نیم رخی از چهره ی او تهیه گردید .

چندی بعد از طرف انجمن آثار ملی به استاد « ابوالحسن صدیقی » مأموریت داده شد تا با توجه به تصویر تمام رخ ابن سینا ، مجسمه ی ایستاده ای از شیخ بسازد تا در میدان « بوعلی » در شهر همدان نصب گردد . این کار نیز به عهدهی استاد صدیقی گذاشته شد . حاصل کار ، مجسمه ای شد به ارتفاع سه متر و ده سانتی متر و عرض 90 سانتیمتر و به وزن تقریبی چهارتُن . نیمی از این تندیس ، از سنگ یکپارچه ی مرمر سفید قم تهیه شده و هم اکنون بر روی پایهای در میدان « بو علی » در انتهای خیابان « بو علی » همدان قرار دارد .

از کار های دیگری که کمیته ی جشن هزاره ی « ابو علی سینا » برای بزرگداشت او لازم دانسته بود ، تأسیس کتابخانه ای بود در جوار آرامگاه وی . در این باره نظر اعضاء انجمن این بود که چون « ابن سینا » فیلسوف و دانشمندی جهانی است ، لازم است که همه ی محافل علمی جهان در تأسیس کتابخانه ی او شرکت داشته باشند . از این رو در سال 1329 خورشیدی ، با تهیهی یک اطلاعیه به زبان های فارسی ، عربی ، فرانسه و انگلیسی ، از همه ی مؤلفان ، مؤسسات فرهنگی و ناشران ایرانی و خارجی درخواست شد که کتاب هایی به انجمن آثار ملی ارسال دارند .

در نتیجه ، کتاب های گوناگون علمی ، تاریخی ، ادبی و هم چنین کتاب هایی که درباره « ابن سینا » یا از آثار آن بزرگ مرد بود ، از کشور های مختلف به انجمن آثار ملی ارسال گردید . هم اکنون چهار هزار و سیصد و چهل و دو جلد کتاب فارسی و عربی در کتابخانه ی ابن سینا موجود است که سی مجلد آن ها از کتاب های خطی است و برخی از آنها بسیار نفیس و قابل توجه است . ضمناً پانصد و نود مجلد کتاب به زبان های فرانسه ، انگلیسی ، آلمانی و غیره نیز در کتابخانه وجود دارد .


کشور :
ایران
شهر :
همدان
دسته بندی :
اماكن ديدني , مراکز تاریخی , مراکز فرهنگی
منبع :
TopTravel.ir
تعداد بازدید:
5,019

نظر شما چیست ؟
نام:
ایمیل (پاسخ ها را در ایمیل خود ببینید) :
نظر:
»» دیدنیهای همدان
همدان یکی از شهرهای غربی و کوهستانی ایران و مرکز شهرستان و استان همدان است. این شهر در دامنهٔ کوه الوند و در بلندای ۱۸۰۰ متری از سطح دریا واقع شده‌است و از شهرهای سردسیر ایران به شمار می‌آید. همدان قدیمی‌ترین شهر ایران و از کهن‌ترین شهرهای جهان است.در سال ۱۳۸۵ مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای همدان را «پایتخت تاریخ و تمدن ایران» اعلام کرد.همدان اولین پایتخت نخستین شاهنشاهی ایران، مادها بوده‌است.آثار یافت‌شده از محوطهٔ باستانی هگمتانه و نیز کتیبه‌های گنج‌نامه از آن دوران هستند. همچنین این شهر در روزگار هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان، آل بویه و سلجوقیان نیز یکی از پایتخت‌های کشور بوده‌است.هم‌اکنون استان همدان به دلیل داشتن مراکز تاریخی و دیدنی به عنوان پنجمین شهر فرهنگی و توریستی کشور شناخته می‌شود و از نظر علمی نیز با وجود مراکز دانشگاه بوعلی سینا، دانشگاه صنعتی همدان، دانشگاه آزاد اسلامی همدان، دانشگاه پیام نور همدان و مراکز دیگر به عنوان یکی از قطب‌های دانشگاهی کشور شناخته شده‌است.


بزرگترین بانک  اطلاعات جهانگردی و ایرانگردی
تورهای مسافرتی
تورهای مسافرتی
هتل های داخلی هتل های خارجیدیدنیهای ایراندیدنی های جهانبلیط
تور تابستان 91
تور داخلی
تور خارجی
تور طبیعت گردی
تور نمایشگاهی و سمینارها
تور نیم روزه و یک روزه
تور دبی
تور ترکیه
تور آنتالیا
تور استانبول
تور تایلند
تور مالزی
تور مالزی سنگاپور
تور کشتی تفریحی کروز
تور سنگاپور
تور مالزی اندونزی بالی
تور مالدیو

تور بالی
تور هندوستان
تور یونان
تور اروپا
تور ایتالیا
تور برزیل
تور روسیه
تور قبرس
تور آفریقای جنوبی
تور استرالیا
تور هندوستان
تور چین

تور ارمنستان
تور کیش
تور مشهد
تور شیراز
تور اصفهان
تور قشم
تور زیارتی
تور سوریه
تور لبنان
تور سوریه لبنان

هتل های تهران
هتل های مشهد
هتل های اصفهان
هتل های شیراز
هتل های کیش
هتل های تبریز
هتل های یزد
هتل های قشم
هتل های کرمان
لیست هتلهای ایران
__________________
هتل قصر طلایی مشهد
هتل هما مشهد
هتل داریوش کیش
هتل استقلال تهران
هتل آزادی خزر چالوس
هتل داد یزد
هتل مارینا کیش
هتل هما تهران
هتل چمران شیراز
هتل عالی قاپو اصفهان
هتل های دبی
هتل های ترکیه
هتل های استانبول
هتل های آنتالیا
هتل های مالزی
هتل های تایلند
هتل های پوکت
هتل های بانکوک
هتل های پاتایا
هتل های چین
هتل های سنگاپور
هتل های اندونزی
هتل های سوریه
هتل های لبنان
هتل های هندوستان
هتل های استرالیا
هتل های برزیل
هتل های قبرس
هتل های آفریقای جنوبی
دیدنیهای تهران
دیدنیهای اصفهان
دیدنیهای مشهد
دیدنیهای شیراز
دیدنیهای کیش
دیدنیهای تبریز
دیدنیهای یزد
دیدنیهای کرمان
دیدنیهای همدان
دیدنیهای اردبیل
دیدنیهای گرگان
دیدنیهای نیشابور
دیدنیهای خرم آباد
دیدنیهای سنندج
دیدنیهای کرمانشاه
دیدنیهای قشم
دیدنیهای رامسر
دیدنیهای رشت
دیدنیهای بندر عباس
دیدنیهای بوشهر
دینیهای سایر شهرها
دیدنیهای ایران
دیدنیهای دبی
دیدنیهای مالزی
دیدنیهای تایلند
دیدنیهای ترکیه
دیدنیهای استانبول
دیدنیهای آنتالیا
دیدنیهای چین
دیدنیهای آمریکا
دیدنیهای استرالیا
دیدنیهای آفریقای جنوبی
دیدنیهای ایتالیا
دیدنیهای فرانسه
دیدنیهای یونان
دیدنیهای آلمان
دیدنیهای انگلستان
دیدنیهای اسپانیا
دیدنیهای سوریه
دیدنیهای لبنان
سایر کشورها


رزرو آنلاین بلیط هواپیما
راهنماي رزرو آنلاين بليط هواپيما
بليط الكترونيكي يا eticket چيست؟
اطلاعات پروازی

شرکت های هواپیمایی
اطلاعات فرودگاه
اطلاعات هواپیما
رزرو آنلاین بلیط قطار

 

هواپیمایی هما هواپیمایی کاسپین هواپیمایی آسمان هواپیمایی ماهان هواپیمایی تابان درگاه اینترنتی بانکهای عضو شتاب

Islamic Republic of Iran Turkey China Malaysia Singapore Maldives Indonesia Hong Kong Armenia Georgia Lebanon Syria India Australia Russian Fed. Italy Greece France United Kingdom Germany Spain Portugal Netherlands Cyprus Bulgaria Hungary United States Of America Canada Brazil Mexico Egypt South Africa Japan Korea, Rep. Of North Korea Uzbekistan Azerbaijan Tadjikistan Kazakhstan Turkmenistan Kyrgzstan Philippines Qatar Iraq Saudi Arabia Bahrain Kuwait

آژانس مسافرتی عماد سیر خراسان با چهار دفتر در مشهد - کیش - گرگان - دبی  بهمراه تلاش بی وقفه کارکنان و مدیران سفرهای بیادماندنی و تکرارشدنی را برای شما آرزومند است - رضایت و راحتی سفر برای همه هدف اصلی ماست

 
آدرس دفتر مركزي عمادسیر خراسان : مشهد ،پنجراه سناباد، روبروی البسکو، شماره 141   

تلفن : 8412881-0511 فكس : 8437937-0511        ايميل دفتر : info@Emadtravels.com                   

آدرس دفتر کیش ( باراد پرواز کیش ) : کیش، هتل آرامیس     تلفن : 4424757-0764 فكس : 4424517-0764        ايميل دفتر : info@Baradkish.com

آدرس دفتر گرگان ( باراد سیر تابان ) : گرگان، خیابان گرگان پارس، بین فروردین و اردیبهشت، جنب بیمارستان مسعود

تلفن : 2323114-0171 فكس : 2323117-0171      ايميل دفتر : info@Baradtravels.com

آدرس دفتر دبی ( Desert Sand ) : دبی، دیره، رقه، شماره 603    

تلفن : 42685660-971+ فكس : 42685661-971+   ايميل دفتر : info@ِDesertsanduae.com

طراحی ، اجرا و پشتیبانی توسط تاپ تراول، تمامی حقوق نشر و تقلید برای TopTravel.ir محفوظ میباشد.